Biorąc pod uwagę masowy wolumen przetwarzanych tworzyw sztucznych wytłaczanie można uznać za najbardziej dominującą metodę przetwórstwa. Właśnie tą metodą produkuje się wyroby o największej grubości ścianki, takie jak profile, grubościenne rury, płyty i inne. Metoda wytłaczania tworzyw sztucznych podobnie jak wtryskiwania ma wiele odmian technologicznych determinujących kształt, właściwości i funkcjonalność gotowych wyrobów.
Proces wytłaczania wykorzystuje bardzo podobną zasadę działania maszyny jak w przypadku wtryskiwania. Główną różnicą jest to, że najczęściej wytłaczanie jest procesem ciągłym (dotyczy wytłaczania rur, profili, folii rękawowej). W przypadku wytwarzania opakowań, kanistrów, butelek jest połączony z rozdmuchiwaniem wytłoczonego rękawa w formie kształtującej finalny produkt.
Tworzywo, podobnie jak we wtryskiwaniu podawane jest do leja zasypowego układu uplastyczniającego, w którym porusza się ślimak wykonujący tylko ruch obrotowy powodujący przetłaczanie tworzywa ze strefy zasypu (dozowania), poprzez strefy przemiany i sprężania, aż do strefy zasilania. Uplastycznione i zhomogenizowane tworzywo trafia do narzędzia (głowicy wytłaczarskiej) nadającej zazwyczaj połowiczny kształt formowanej wytłoczynie. Połowiczny, dlatego ponieważ niezależnie od procesu wytłaczania tworzyw sztucznych finalny kształt lub wymiar nadawany jest w kolejnych etapach formowania za pomocą dodatkowego wyposażenia technologicznego (walce kalandrujące, forma rozdmuchowa, kalibratory i inne zależne od finalnego produktu). Po ochłodzeniu w narzędziu lub wannie chłodzącej produkt przybiera finalny kształt i wymiary.
Najbardziej charakterystyczne produkty formowane metodą wytłaczania to folie, profile, płyty, rury, opakowania na płyny, filamenty do drukarek 3D, ale również różnego rodzaju opakowania oraz przedmioty puste w środku.
Podobnie jak w przypadku technologii wtryskiwania występuje wiele odmian wytłaczania, które w połączeniu ze specjalnymi narzędziami i oprzyrządowaniem dają bardzo szerokie możliwości produkcji. Wadą jest jednak mniejsza elastyczność gniazd produkcyjnych czy linii technologicznych, czego powodem jest znaczna specjalizacja zastosowanych urządzeń wspomagających proces..
Technologia wytłaczania tworzyw sztucznych jest bardzo wszechstronna i pozwala osiągać bardzo zróżnicowane właściwości, ale i funkcjonalności formowanych wyrobów. Niestety wymaga to złożonych linii, co powoduje mniejszą uniwersalność linii technologicznych. Nie możemy zatem, jak ma to miejsce w przypadku wtryskiwania, jednego dnia produkować folii, a drugiego butelek na szampon. Linie są mocno wyspecjalizowane i zazwyczaj nastawione na masową i ciągłą produkcję.