Przetwórstwo tworzyw sztucznych to bardzo szeroki obszar obejmujący dziesiątki metod przetwarzania i obróbki, w celu uzyskania określonego kształtu wyrobu lub zmiany jego funkcjonalności poprzez połączenie, rozdzielenie i inne zabiegi fizyko-chemiczne. Przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje najczęściej metody formowania tworzyw w stanie plastycznym lub płynnym, a rzadziej mechaniczną obróbkę wiórową, choć i taką wykorzystuje się coraz częściej.
Ponieważ każda metoda przetwórstwa tworzyw jest unikalna dla dalej grupy wyrobów, dlatego zwykle związane są z nią określone maszyny i urządzenia technologiczne oraz wspierające proces (urządzenia peryferyjne).
Do najważniejszych metod stosowanych w przetwórstwie tworzyw termoplastycznych należy zaliczyć:
Każda z tych metod posiada wiele odmian związanych ze specyficznymi właściwościami finalnych wyrobów. Każda
z metod posiada również swoje zalety i wady oraz ograniczenia technologiczne, wynikające z zasady działania i kształtu stosowanych narzędzi.
Wśród wielu procesów wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych należy wyróżnić również:
Jak widać metod, którymi można formować tworzywa sztuczne, ale i modyfikować ich specyficzne cechy, jest bardzo wiele.
Co za tym idzie wybór metody przetwórstwa do wytwarzania elementów z tworzyw sztucznych musi być poparty wieloma analizami opłacalności, kosztów zakupu maszyn i wytworzenia oprzyrządowania technologicznego. Jeden i ten sam element można wytworzyć na wiele sposobów, jednak wybrana metoda nie musi gwarantować sukcesu rynkowego, ponieważ inna może być droższa w inwestycji, ale tańsza w produkcji masowej.